16 Kasım 2012 Cuma 21:16

Nihat Akbay Türk Telekom Arena'daydı

Nihat Akbay Türk Telekom Arena'daydı

Nihat Akbay Türk Telekom Arena'daydı

Geçtiğimiz sezon başlatılıp bu sezon da devam eden, Galatasaray'ın Ali Sami Yen Spor Kompleksi Telekom Arena'da yaptığı lig maçlarında düzenlenen, ''Galatasaray Efsanelerini Anıyor, Türk Telekom Dünyaya Duyuruyor'' organizasyonunun Kardemir Karabükspor maçındaki konuğu Nihat Akbay oldu.

Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan’ın da katıldığı törende Nihat Akbay için hazırlanan plaketi, Akbay'a Divan Başkanı İrfan Aktar verdi.

Organizasyon sırasında Nihat Akbay'ın dev bayrağı Türk Telekom Arena tribünlerine asılırken, stat skorbordundan Nihat Akbay’ı anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı.

Nihat Akbay, profosyonel futbol kariyerine kaleci olarak Beykoz Kulübü'nde başladı. Çok kısa süre içinde başarılı kaleciliği ile göz doldurdu ve Galatasaray'a 1968-1969 sezonunda Teknik Direktör Toma Kaleperoviç döneminde transfer edildi. 1977-1978 sezonu sonuna kadar Yasin Özdenak, Varol Ürkmez, Bosko Kajganic gibi duayen kalecilerle büyük başarılara imza atarak Galatasaray'ın tarihine adını altın harflerle yazdırdı. 

Akbay, futbol oynadığı süre içinde 9 kez de A Milli Takım formasıyla mücadele etti. Ayrıca Nihat Akbay, Bosko Kajganic trafik kazasında vefat edince maçlara bir süre üzerinde "Kajganic" yazan kaleci formasıyla maçlara çıkarak taraftarın büyük  takdirini kazandı. Akbay, 1978-1979 sezonunda yapılan bir jübile ile Galatasaray kalesini Adana Demirspor'dan transfer edilen Eser Özaltındere'ye teslim ederek kariyerine Galatasaray'da son verdi.