11 Ekim 2021 Pazartesi 21:16

“Aslan Kızlar Yenilikçi Fikirler” kampanyası Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi

“Aslan Kızlar Yenilikçi Fikirler” kampanyası Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, bu sene Galatasaray Spor Kulübü ve Habitat Derneği iş birliğinde çok özel bir etkinlikle kutlandı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, Yönetim Kurulu Üyesi Başak Karaca ve Galatasaray Digital A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hande Ocak Başev’in de katıldığı “Aslan Kızlar Yenilikçi Fikirler” kampanyası Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlik Başkanımız Burak Elmas, Yönetim Kurulu Üyemiz Başak Karaca ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Başkanımız Burak Elmas, kürsüye gelerek şu konuşmayı yaptı:

“Bugün Birleşmiş Milletler’de Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleriyle 2002’de kabul edilen Dünya Kız Çocukları günü. Hepimiz Türkiye’de fikirleriyle önder olmuş bir binanın içerisindeyiz. Buradan çıkan fikirler, Galatasaray Spor Kulübü’nden Türkiye’deki birçok değişime ve önderliğe ev sahipliği yapmıştır. Kızların okulda, sporda genç kadınların iş yerlerinde daha fazla eşitliğe sahip olmasını istiyoruz. Eğer buradan önemli fikirler çıkacaksa da bu binanın içerisindeki yetkin insan kaynağından çıkar. Dolayısıyla bugün Galatasaray Lisesi’nin ev sahipliğinde Habitat Derneği ile bir arada bir fikir maratonu yapacaksınız. Kadının toplumdaki yeri biz Galatasaraylılar için çok önemli. Bunun da en önemli savunucusunun biz Galatasaraylılar olacağını düşünüyorum.”

“DAHA ÇOK KIZ ÇOCUĞUNUN FIRSATLARA ERİŞMESİ İÇİN YANINIZDA OLACAĞIZ”

“Bugün yapacağınız çalışma hem sizlerin hem sizden sonra topluma katılacak olan kadınların toplumda üstleneceği roller ve toplumu daha ileriye götürme açısından yapacakları için önemli bir çalışma. Bizler daha çok kız çocuğunun fırsatlara erişmesi, okuması, spor yapması ve potansiyelini en güzel şekilde kullanması için Galatasaray Spor Kulübü olarak hep sizi yanınızda olacağız. Tüm kurumlarımız birlikte hareket ettiği zaman da Galatasaray’ın başaramayacağı hiçbir iş yok. Bugün Galatasaray Lisesi’nde Galatasaray Spor Kulübü bize katılan Habitat Derneği de bunun örneklerinden bir tanesini gerçekleştiriyoruz. Sizlerin bu çalışmalarından çıkacak sonuçları da heyecanla bekliyor olacağız. Hepinize beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Bu organizasyona ev sahipliği yapan başta Galatasaray Lisesi’ne ve bizimle birlikte olan Habitat Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. Hepinize sevgilerimi iletiyorum.”

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Başak Karaca, günün anlam ve önemine ilişkin şunları söyledi:

“Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Dünya Kız Çocukları derken bu sadece kendi kızlarımız, etrafımızda olan kızlar değil, fırsat eşitliğinden istifade etmesi gereken, henüz bizler kadar şanslı olmayan genç kızlarımızın daha eşitlikçi bir dünyada, ülkemizde kadına karşı şiddetin gündem olmadığı bir dünyada yaşamaları için bir festival havasında geçmesini istediğimiz bir farkındalık yaratmak istediğimiz bir gün. Bugün çok mutluyuz çünkü biz burada Galatasaray’ın farklı kurumlarının bir araya geldiğinde, fikir ürettiğinde ciddi bir farkındalık yaratacağını biliyoruz. Hatta bugün Twitter’daki etkileşimimizde oldukça yüksek. Diğer spor kulüpleri de bizden örnek alıyor. Bu da çok güzel. Çünkü biz biliyoruz ki birlikte çok şey başaracağız. Hep birlikte olarak başaracağız. Burada 41 tane Galatasaray Lisesi öğrencisi var. Fikirlerini geliştirerek jüriye sunacaklar. Bu da Habitat’ın geliştirdiği bir format. Birçok yerde bunu yapıyorlar. Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Bey’e huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bu bir başlangıç olsun ve çok daha iyileri olsun.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da şu ifadeleri kullandı:

Benim için özel bir anlamı var bugünün. Birincisi Habitat Derneği’nin başkanıyım. İkincisi de Galatasaray Spor Kulübü’nün bir üyesiyim. Seçimde gönlümden geçen yönetimin kazanmasından dolayı da çok mutluyum. Benim için özel bir anlamı var burada bu toplantıyı yapmanın. Anlamlı bir gün. Türkiye’nin önerisiyle 2012 yılında Dünya Kız Çocukları Günü ilan edildi. Maalesef kız çocuklarının toplumsal hayata katılması konusunda dünya ile mukayese edildiğinde istediğimiz yerin çok gerisindeyiz. Bir spor kulübün toplumsal kalkınmada özellikle cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. İlk defa dünya tarihinde bir spor kulübünün cinsiyet eşitliğinde elini taşın altına koyması, bir ilki başarması açısından da çok mutlu ve gururluyum. Bugün sosyal medyadaki paylaşımlara baktım. Büyük bir keyif ve gururla güzel bir iş yaptık. Sloganımız çok önemliydi. Birlikte çok şey başaracağız diyerek yola çıkılmıştı. Hakikaten birlikte çok şey başarılabilirmiş. Ben bunu bir başlangıç olarak değerlendiriyorum. Kısa süreli bir etkinlik değil, önümüze bir hedef koymalıyız. %40’ı üyeleri ve yönetimi kadınlardan oluşan taraftar derneklerini her ilde sağlamalıyız. Kadınların teknolojik gelişimi konusunda da her türlü desteği vermeye biz hazırız. Bugün bunu bir başlangıç olarak görüp burada çok güzel fikirler üretildiğini biliyorum. Masaları dolaştığımda o heyecanı gördüm. Kurtuluş Savaşı’nda çok ciddi bir rol üstlenen bu lisede kadınların eşitliği konusunda da çok güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum.

Galatasaray Lisesi’nin ev sahipliğinde kız öğrencilerin katıldığı fikir maratonunda kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesinin desteklenmesi, kadınların spor faaliyetlerine katılımının desteklenmesi, kadın taraftarların katılımının ve taraftar derneklerindeki sayılarının artırılması amaçlandı.

Fikir maratonunda Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Başak Karaca, Galatasaray Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nurcan Çelik ve takım kaptanı İsmigül Yalçıner, yelken sporcumuz Ecem Güzel, iş insanı ve girişimci Evren İnankur ve UNDP Türkiye'den spor iletişimi danışmanı Zeynep Azade Acar jüri üyesi olarak projeleri değerlendirdi. Etkinlikte gerçekleştirilen 10 projeden 3’ü jüri üyelerinin oylarıyla seçildi.