12 Ekim 2021 Salı 12:33

Basın açıklaması

Basın açıklaması

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Galatasaray’ın geleceği için çok önemli anlaşmalardan biri olan stadyum isim sponsorluğu anlaşmasında, gayrimenkul sektörüne yenilikçi yaklaşımları ile yeni bir soluk getiren tasarım ve inovasyon markası NEF ile birlikte yolculuğa çıkmanın onurunu yaşıyoruz.

Yönetimimizin seçim dönemindeki taahhütlerine uygun olarak, stadyum isim sponsorluğuna ilişkin öncelikle yabancı bir şirket ile bir ön anlaşma akdedilmiştir. Bununla birlikte, esas sözleşme tanzimi sırasında, ilgili şirket ile teminat mektubu, ödeme koşulları ve mali yükümlülüklere ilişkin konularda tam mutabakat sağlanamamıştır. 

Akabinde yabancı şirketle imzalanan ön anlaşmadan daha iyi mali koşullarda Timur Şehircilik Planlama A.Ş ile stadyum isim sponsorluğu hakkı ve sözleşmedeki yan haklar için sponsorluk ve reklam tanıtım sözleşmesi imzalanması hususunda anlaşmaya varılmıştır. Bu anlaşma kapsamında, ikinci 5 sezonu opsiyonlu olmak üzere toplam 10 sezon için 725.000.000 TL+KDV bedelle anlaşma sağlanmıştır. Anlaşma sağlanan bu bedelin, 652.500.000 TL+KDV’lik kısmı Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş’ye, 72.500.000 TL+KDV’lik kısmı ise Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ödenecektir. İmzaladığımız stadyum isim hakkı sözleşmesi, benzerleri ile kıyaslandığında Türk Spor tarihinde akdedilen en yüksek tutarlı sözleşmelerinden birisidir. Sponsorluk anlaşmasının bir Türk şirketi ile yapılmış olması sebebiyle, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar uyarınca, sponsorluk bedeli de Türk lirası üzerinden belirlenmiştir.

Önceki stadyum isim sponsoru ile 2020-2021 futbol sezonunu kapsayacak şekilde en son yapılan 1 (bir) yıllık sponsorluk sözleşmesinin bedeli, yıllık 30.000.000 TL + KDV idi. Bu kez tarafımızca akdedilen ve 5 sezonu opsiyonlu olmak üzere toplamda 10 sezonluk stadyum isim hakkı sözleşmesinin ortalama yıllık bedeli ise 72.500.000 TL + KDV’ye ulaşmıştır. Stadyumumuzun isim sponsorluk bedelini geçen sezona oranla yaklaşık  iki buçuk katı tutarına yükseltmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

Seçim döneminde, Başkanımız Sayın Burak Elmas  ve yönetimimizin, forma sponsorluğu ile stadyum isim sponsorluğuna ilişkin toplamda 100.000.000 USD tutarında taahhüdü bulunmaktaydı. Bununla ilgili olarak, ARTI Seyahat Acentesi Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile 17.09.2021 tarihinde 249.350.000 TL+ KDV bedel üzerinden yapılan forma göğüs ve sırt sponsorluğu ve Timur Şehircilik Planlama A.Ş ile 725.000.000 TL+KDV bedel üzerinden yapılan stadyum isim sponsorluğu olmak üzere toplamda 974.350.000 TL+KDV tutarında sponsorluk anlaşmalarına imza atmış bulunmaktayız. Bu kapsamda forma göğüs ve sırt sponsorluğu ve stadyum isim sponsorluğuna ilişkin, seçim dönemindeki taahhütlerimizin üzerinde bir bedelle sponsorluk anlaşmalarını hayata geçirmiş bulunmaktayız. 

30 milyon taraftarı ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile Timur Şehircilik Planlama A.Ş’nin stadyumun isminde birlikte yer alacak olması bizleri son derece memnun etmekte olup, bu vesileyle Timur Şehircilik Planlama A.Ş. ve NEF markasının sahibi Sayın Erden Timur’a da teşekkürlerimizi sunarız.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF Stadyumu’nun tüm Galatasaray camiasına ve Türk sporuna hayırlı olmasını dileriz.

Gereği kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

Galatasaray Spor Kulübü