23 Kasım 2021 Salı 21:02

Başkanımız Burak Elmas: “Galatasaray’ın masada güçlü iradesi olacağını baştan söylemiştik”

Başkanımız Burak Elmas: “Galatasaray’ın masada güçlü iradesi olacağını baştan söylemiştik”

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas, İkinci Başkan Polat Bengiserp ve Galatasaray Dijital A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Elif Uzuner derbide yaşanan hakem skandalının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, TFF Başkan Vekilleri Servet Yardımcı ve Ali Düşmez ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve Başkanımız Burak Elmas, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlk olarak konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamaları şu şekilde:

“Derbi maçından evvel Sayın Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas Bey’i aradım ve dedim ki Galatasaray ile Türkiye Futbol Federasyonu arasındaki ilişkilerimizde bazı sıkıntılar olduğunu tespit ettik biz. Dolayısıyla Sayın Burak Elmas’a maçı sağ salim atlatalım, maçtan sonra ya salı ya da çarşamba günü ben ve Servet Yardımcı arkadaşımız ile beraber bir toplantı yapmayı arzuladık. Sayın Başkan da gayet iyi olur dedi maçtan sonra bir toplantı yapalım. Hepimizin bildiği gibi Pazar günü Galatasaray – Fenerbahçe derbisi oynandı ve maç sona erdi. Sonra Başkanımız televizyona çıkarak basın mensuplarının önünde Federasyona gideceğini ifade etti. Ben de bunu duyduğum anda kendisine hemen mesaj çektim. Başkanım Pazartesi günü yokum ama salı günü Federasyon’da olacağım sizi bekliyorum saat 15.00’te diye. Başkan da hemen mesaj yazarak teşekkür etti. Salı günü 15.00’te Federasyona geleceklerini ifade ettiler. Bugün kendisi ve Yönetim Kurulu’ndan iki üye arkadaşıyla beraber Federasyonumuzu ziyaret ettiler. Ben, Başkan Yardımcımız Servet Yardımcı ve diğer Başkan Yardımcımız Ali Düşmez ile beraber yalnız derbi maçı değil, Galatasaray – Türkiye Futbol Federasyonu ilişkileri, geçmişi veya bundan sonra nereye taşıyacağımız konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Tabii ki derbi maçını da konuştuk, detaylıca konuştuk hem de. Neler olduğunu, nasıl olacağını, tribünde yaşanan olayları, kim neyi doğru anladı, yanlış anladık, hepsinde bir noktaya vardık. Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.”

“Unutmayalım ki Galatasaray, Türk futbolunun temel taşlarından birisidir. Hiçbir zaman Türk futbolu Galatasaraysız olmaz. İnşallah bundan sonra da olmayacaktır. Dolayısıyla, Türkiye Futbol Federasyonu ve Galatasaray’ın ilişkilerini biz en iyi noktaya getirmek durumundayız. Bunda da hem biz Türkiye Federasyonu, ben ve yönetimim, hem de Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sayın Burak Elmas ve onun yönetimi aynı duyguları paylaşmaktayız. İnşallah ilişkilerimiz bundan sonra daha iyiye doğru giderek yolumuza hep beraber devam edeceğiz.  Galatasaray Türk futbolu için çok önemlidir. İnşallah yarın Beşiktaş, Perşembe günü de hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’ye Avrupa’da yapacağı maçlar için başarılar diliyorum. Türk futbolu için de bu önemlidir.”

“GALATASARAY’IN MASADA GÜÇLÜ İRADESİ OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİK”

Galatasaray Spor Kulübü olarak mücadeleye devam edeceğimizi belirten Başkanımız Burak Elmas, şu ifadeleri kullandı.

“Öncelikle Sayın Başkanımız doğru söylüyor. Geçen hafta konuşmuştuk; ama tabii derbi, beklentilerimizin üzerinde birtakım olaylara gebe olunca ben biliyorsunuz bir basın toplantısı yaptım. Sayın başkanımız da sağ olsun hemen bana bir mesaj çekerek salı günü saat 15.00’te bu randevu talebimize cevap verdi. Biz yaklaşık 6 aydır görevdeyiz. Türk futbolunun çözümleri konusunda Galatasaray’ın masada güçlü iradesi olacağını baştan söylemiştik. Bu, bugün için de geçerli. Bizler konuşarak anlaşabilen insanlarız. Sayın başkanımız Nihat Özdemir de bu konuda çok rahat konuşabildiğimiz biri. Geldiğimizden beri, geçmişten gelen birtakım alışkanlıkları düzeltmek için, Türk futbolunun değerini yükseltmek adına ciddi bir çalışma yapılıyor. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; Sayın başkanımız Nihat Özdemir ve yönetimi de hakikaten bizim istemiş olduğumuz önemli değişikliklere de cevap verdi. Burada biliyorsunuz Federasyon Genel Kurulu’nda yeni Tahkim ve Disiplin Kurulları’nın seçilmesiyle ilgili konuda uzlaştık, naklen yayın komitesi içerisindeyiz, şeffafça konuşuyoruz. Bizim Kulüpler Birliği olarak arzu ettiğimiz danışman firmayı onların da onayıyla devreye soktuk. Merkez Hakem Kurulu ile ilgili de Kulüpler Birliği’nin şu anda Federasyon yetkilileriyle birlikte götürmekte oldukları samimi bir çalışma var. Sayın Başkana tekrar bizi kabul ettiği için teşekkür ediyorum.

“BÜTÜN KONULARI KONUŞTUK”

“Sayın Başkana da söyledim. Biz bu ligin değerini, Türk futbolunun değerinin artmasını istiyoruz. Burada maalesef eski sistemden, eski alışkanlıklardan beslenen aktörler var. Bunların isimlerini, tespit ettiğimiz kişiler hakkında da konuştum. Bu aktörlere, eski sisteme, Türk futbolunun teslim olmasına izin vermememiz lazım. Türk futbolunu ileriye götürmemiz lazım. Her takımın sadece sahadaki doğru hareketleriyle maçı kazanabildiği, bütün verilen disiplin kararlarının ve hakem kararları da dahil olmak üzere vicdani bir rahatlık olduğu bir sisteme doğru geçiş konusunda hızla ilerlememiz lazım. Bugün Sayın Başkanımıza ve Yönetim Kuruluna çok açık ve şeffaf dosyalarımızı sunduk. Çok ciddi bir hazırlık yaptık. Bugün aslında farklı bir şey konuşmadık. Galatasaray Spor Kulübü olarak her kulübe, her kişiye eşit adalet, sahada eşit takdir hakları, eşit cezalar verilmesini istiyoruz. Bu ana prensip. Sayın Başkanımız da bunun aynı şekilde olması gerektiği konusunda hemfikir.”

“Şunları da bilmenizi isterim; onların da işleri kolay değil. Çünkü hakikaten bunun olmasını istemeyen içeride dışarıda ciddi bir kesim var. Bunlarla biz Galatasaray olarak mücadelemize devam edeceğiz. Sayın Başkanın da bu konuda yapacağı herhangi bir pozitif hamle ve mücadelede biz Galatasaray Spor Kulübü olarak da eksiksiz destek vereceğiz. Bütün konuları konuştuk, bundan sonra da konuşmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bir daha konuşuruz gerekirse. Hepinize teşekkür ederim. Biz buradayken Yönetim Kurulu’ndan arkadaşlarımız da yayıncı kuruluş beIN Sports’u ziyaret ederek maçta yaşanan birtakım standart dışı uygulamalarla ilgili rahatsızlıkları iletip onlardan da gerekli bilgileri almak üzere gittiler. Bu bilgiler de bu akşam Yönetim Kurulu toplantımızda elimize ulaşacak.”