12 Ekim 2018 Cuma 09:50

Başkanımız Mustafa Cengiz’den UEFA hakkında açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz’den UEFA hakkında açıklamalar

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, 11 Ekim Perşembe günü UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve kurullarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Cenevre’de gerçekleşen toplantı hakkında basın mensuplarına açıklamalar yapan Başkanımız Mustafa Cengiz’in ifadeleri şu şekilde:

“SORUN OLMAMASINA RAĞMEN CAS’A BAŞVURACAĞIZ”

“Uzun yıllardan gelen birikimli sonuçların bir defada çözülmesi kolay olmuyor. UEFA, yeni yönetimin gelişmesini inceledi ve yeni yönetime Türk futbolu adına bir şans verdi. Bizimle 4 yıllık yapılandırma anlaşması yaptı. Bu anlaşma içinde davranmaya başladık. UEFA ile yapılan anlaşmaya yine UEFA içindeki bir kurulun itirazı var. İtiraz, anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi yönünde. Bu itiraza bizim de itirazımız var. Bir anlaşma imzaladık. Gelecek 3 yılda herhangi bir sebeple engellenmemiz hem Galatasaray hem Türk futbolu hem de bizim gibi mali yapısı iyiye giden kulüpler için ciddi risk. Hiçbir sorun olmamasına rağmen CAS'a başvuracağız. CAS'a gitme nedenimiz, hakkımızda alınmış bir hükümden ötürü değil. Pazartesi günü başvurmayı düşünüyoruz. Sebep, yeniden gözden geçirmenin yanlış olduğu ve buna gerek olmadığı şeklinde. Galatasaray’ın geçmiş yıllardaki 142 milyon avroluk zararının göz ardı edilmesinin itiraz nedeni olduğuna yönelik iddialar var. Biz göz ardı edilmediğini, bu zararı kabul ettiğimizi, Finansal Fair Play kurallarına uyduğumuzu ve giderek düzelmeye geçtiğimizi söyledik. Son 3 aylık bilançoyla net olarak çok daha iyi duruma gittiğimiz görüldü. Son 3 ayda yaklaşık 15 milyon avroluk zarar var. Biz hikaye veya masal okumuyoruz. Bunlar gerçekler. Bu gerçekler ışığında yeniden gözden geçirmeye gerek olmadığını söylüyoruz. Onlar da 'yeniden gözden geçirilsin.' diyor. Bununla vakit kaybetmek istemiyoruz. UEFA'ya bir tepkimiz yok. Bize men verme yetkileri de vardı ama yeniden gözden geçirilmesini istediler. Bundan bile rahatsız olduk."

“TÜRKİYE’DEN BİZİ UEFA’YA ŞİKAYET EDİYORLAR”

"Galatasaray için armanın peşinde mücadele ediyoruz. Hiç kimseyi arkadan vurmaya çalışmıyoruz. Rakiplere çok saygılıyım. Türkiye’den bizi UEFA’ya şikayet edebilirler, ediyorlar. Olabilir. Ona da saygı duyuyorum. Bizim bir yanlışımız varsa şikayet etsinler ki o yanlışı düzeltelim. Ancak yapılan şikayetler sağlıklı değil. Öfkeden kaynaklanıyor. O öfkeye de saygı duyuyorum. Kendi yolumuzda yürüyoruz. Bütün büyük imparatorlukların ve oluşumların ciddi rakipleri olur. Olması da gerekir."

“TARAFTARLARIMIZ HİÇ MERAK ETMESİN”

"Taraftarlarımız endişe etmesin. Bu bir satranç gibi. Doğru hamleler yaptığımıza inanıyoruz. Çoban matına gelmeyiz. Hiç merak etmesinler. CAS sürecinin sonuçlanması Nisan 2019’u bulabilir. Lehimize karar çıkacağına inanıyorum."