11 Kasım 2020 Çarşamba 18:58

Başkanımız Mustafa Cengiz'den gündeme dair açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz'den gündeme dair açıklamalar

Başkanımız Mustafa Cengiz, Kulüpler Birliği Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının gündeme dair yönelttikleri sorulara yanıt verdi.

Alınan seçim kararıyla ilgili açıklamada bulunan Başkanımız Mustafa Cengiz, “Bir basın toplantısı yapıp belgeleri verecektim. Epey uğraştık. İstanbul'dan sonra Ankara'ya gitti konu. Ankara inceledi ve İçişleri Bakanlığı'nın ilgili kanunu uyarınca geniş katılımlı toplantılara izin verilemeyeceğini bize bildirdi; fakat çok enteresandır buna bile inanmayanlar oldu. Denetleme Kurulu ile ilgili de görevde olup olmadığı konusunu resmi olarak sorduk. Mahkeme sürecinin beklenmesi gerektiği hakkında bize yazılı bir cevap geldi. Divanımızda Denetleme Kurulu Raporu okunmayarak bize göre çok ciddi bir tüzük ihlali yapıldı. Gelinen süreçte bu ibra tuzaklarından bıktık. Mali olağan genel kurulun dar ve kapalı bir alanda yapılması gerekiyor. Bütün kulüpler ve dernekler yapıyor. Bunun yapılması hakkında neden siyasi izin veriyorsunuz da bize izin vermiyorsunuz diye sorduk. Siyasi partiler anayasa gereğidir. Anayasa değişmedikçe değişmez hükmü var. Eğer siyasi partiler, genel kurul yapamazsa kapanır. Hazine yardımı da alamaz dediler. 1 Aralık'a kadar yapamazsınız dediler. Devletimizin, buyruklarına ve yasalarına uyan bir camia ve yönetim olarak 1 Aralık'tan sonraki en uygun tarihi seçtik. Kimse buna baskın seçim demesin. 1 ay - 40 gün sonraya verdik tarihi. 20 gün sonraya vermedik. Zaten adaylar hazır olduklarını hemen beyan ettiler. 3 aday çıktı. Bundan da mutlu olduk. Camiamızda aynı anda, 2 saat içinde 3 aday çıkması bize mutluluk verir. Hepsi değerli insanlar. Hepsi Galatasaraylı. Hepsi bizim gibi Galatasaray için mücadele ediyor. Biz bundan mutlu olduk. Daha da olmasını isteriz. Hareket bir anlamda aksiyondur. Orada dinamizm olduğunu gösterir. İnşallah belirttiğimiz tarihlerde, en geç 26 Aralık'ta öncelikle seçim istiyoruz. Bizim ibrasızlığa rağmen direnip görevden gitmediğimizi sanan bir kesim var. Bu kesime buyurun diyoruz. Buyurun hep beraber yarışın, er meydanı açıyoruz.” diye konuştu.

BeIN Sports ile Galatasaray TV adına önemli bir anlaşmaya imza attıklarını dile getiren Başkanımız Mustafa Cengiz, “Ne işler yaptığımızı tarih kanıtlar. En büyük sorunumuz belki yaptıklarımızı tam olarak anlatamamamız. BeIN Sports ile öyle bir sözleşme yaptık ki, yıllardır sevgili başkanım Özhan Canaydın'dan beridir süren Galatasaray TV sürecinde bedava frekansı aldık. Münhasırlık sözleşmesini kaldırdık. Yani bugün Digitürk'ten başka istediğimizde DSmart, Tivibu gibi bütün platformlara girme hakkını aldık. Galatasaray TV'de milyonlar tutan bütün teçhizatın bedava devrini aldık. Ben bunun için BeIN Sports'a ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Şimdi de yayın haklarıyla ilgili maddi konuları görüşüyoruz. İnşallah hallolacak. Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği bunu da halledecek.” İfadelerini kullandı.

Yapılacak olan seçimde aday olup olmama kararı ile ilgili gelen soruya Başkanımız, “Bir insanın kendini ben iyiyim ve doğruyum diye anlatmasından daha zavallı bir şey olamaz bence. Kendim için söylüyorum. Bunu camiamız, taraftarımız, tarih değerlendirecek. Onu tek tek irdeleyecekler. Bizim anlatamadıklarımızı da anlatacaklar. Zaten anlatıyorlar sağ olsunlar. Biz hatalarımız varsa, onları düzeltmeye çalışıyoruz. Aday olup olmayacağım konusunda şunu söyleyeyim; 7 Mayıs'tan bugüne kadar sağlığınız nedir, durumunuz nedir diye soran olmadı. Serzeniş olarak söylemiyorum. Gayet doğal. Hastaysan ne işin var zaten burada. Hizmet edeceksen sağlıklı olacaksın. Şu anda sürecim iyi ilerliyor. Senedin vadesi ne zaman gelir hiç kimse bilemez. Ben elimden geldiğince, bir aşk için, gönül verdiğimiz bir şey için mücadele ediyorum. Dışarıdan bakınca bu saçma geliyor. Benim bu yaştan sonra ne artistlik yapacak halim var ne siyasete girecek ne de ticari olanaklarımı değerlendirecek durumum var. Ben zaten mülkiyeliyim. Tüccar bir geçmişten gelmiyorum. Mesleğim yöneticilik. Eski tabirle idarecilik. Mümkün olduğu kadar en iyi şekilde kulübü yönetmeye çalışıyorum. Şu anda verilmiş bir kararım yok. Ailem ve doktorlara bakarsanız geçmiş ibrasızlıktan bu yana bırakmamı istiyorlar; fakat biz bir aşkın peşindeyiz. Ben o gün de 176 milyon TL'yi 1 hafta içinde ödememiz gerekir dedim. Bunlar afaki laflar değil. Şu an da o kadar kritik bir dönemin içindeyiz ki... Bunu anlatmak istemiyorum. Bu sefer diyecek ki 'Bakın adaylığa zorlatıyor kendini'. Maalesef öyle insanlarımız var. Onların da canı sağ olsun, Allah yollarını açık etsin. Hepsine şans ve başarı diliyorum. Hepsi en az benim kadar Galatasaraylı. Bütün camiamı, taraftarlarımı sevgiyle kucaklıyorum. Kendi kulübüm dışında bütün futbol camiasını sevgiyle kucaklıyorum. Hepsinin yolları açık olsun. İnşallah Türk futbolu da bir noktaya gelecek. Bunda devletimizin de büyük katkıları var. Onlara da teşekkür ediyorum. Sizlerin de medya olarak büyük katkısı var. Candan başarılar diliyorum. Çok sevgili gazeteci dostlarımız arıyor. Sizlere bilgi veremiyorum.  Benim geleneğimde yok. Hepsi beni affetsin. İnşallah günü gelince duruma bakacağım, durumu değerlendireceğim, ona göre vaziyet alacağım.“ şeklinde yanıt verdi.

Futbol takımının durumundan memnun olup olmadığı sorulan Başkanımız, “Ben tabii ki memnunum. Sevgili hocamızla evvelsi gün yine 4-5 saat bir aradaydık. Kötü oynayalım, maçı alalım. Geçen sezon çok iyi oynadığımız Başakşehir maçında 1-1 berabere kaldık. Müthiş bir oyun gösterdik; ama berabere kaldık. Futbol bir temaşa, bir seyir zevki oyunu. Ben de isterim ki sadece pas değil, üçgenler kuralım, 4 pasta golü atalım, 8 tane 9 tane diğer takıma gol atalım. Ben de bunu istiyorum; ama hiç öyle değil. Hayalleriniz başka, gerçeklerimiz başka. Sahaya çıktığımızda diğer takımlar da müthiş oynuyor. Mesela bir Ankaragücü maçı... Taraftarlarımız kötü futbol var diye çok kızdı. Karşı takıma da saygı duyun. Onlar da çok güzel oynuyor. Bugün siz 20 oyuncu transfer ediyorsunuz dünya çapında; ama yeniliyorsunuz. Hata teknik direktörde mi, oyuncularda mı, yönetimde mi? Yönetim biliminde kusursuz sorumluluk diye bir ilke vardır. Sizin kusurunuz yoksa bile, hiç suçunuz olmasa bile, eğer siz yönetimseniz, sorumlusunuz. Yani ben kötü oyundan da bütün transfer hatalarından da sorumluyum. Bir güzellik ve iyilik varsa bütün camia olarak ben bunun paydaşıyım. Milyonda biriyim. Bunu serzeniş olarak demiyorum. Gerçek yöneticilik budur. Prusyalı General ve Modern Askerlik Biliminin Kurucusu Carl Von Clausewitz'e bir savaşı kazanınca sormuşlar... Siz bir savaşı kazandınız ama öyle bir kurmay başkanınız var ki her şeyi o yaptı demişler. Çok doğru diye yanıt vermiş. Çok büyük katkısı oldu; ama eğer yenilseydik kellesi gidecek olan bendim demiş.“ dedi.

Radamel Falcao’nun kulüp için önemli bir isim olduğunu ve Galatasaray’da tüm futbolcuların değerli olduğunu dile getiren Başkanımız Mustafa Cengiz, “Falcao, bir tanedir. Devam edecek. Benim aktifimdeki tüm futbolcular en değerli insanlardır. Kızabiliriz, öfkelenebiliriz; fakat neticede onlar profesyonel olarak bizim için mücadele ediyor. Biz de amatör bir ruhla, onların bu başarıyı kazanması için gerekli ortamı sağlamaya çalışıyoruz. Sadece ben değil, bunu tüm kulüpler için söylüyorum.” diye konuştu.

Seçim öncesinde mali genel kurulun yapılma olanağı ile ilgili gelen soruya yanıt veren Başkanımız, “Biraz önce dedim. Mali kongre için izin alma şansımız yok. Seçim için diyoruz ki, lisede bunu tüzük gereği sosyal mesafeyi uygulayarak yapabiliriz. Neticede devletimiz ne derse onu yaparız. Bir yönetime sürekli erken seçimi dayatırsanız icra, iş yapamaz. Devamlı seçim beceriksizler, seçim vasatlar... Apartman yönetiminde de aile yönetiminde de öyledir. Devamlı seçimden, devamlı boşanmaktan bahsedersen hiç kimse fonksiyonunu icra edemez. Madem öyle buyurun diliyorum. Devamlı seçim psikozu, baskısı, ibra tehdidi, tertibi, tezgâhı içinde olursanız hiçbir yere varamazsınız. Varsa önerin, varsa projen, varsa nakdi ve maddi yardımın getir yardım et.“ diyerek sözlerini noktaladı.