22 Haziran 2022 Çarşamba 16:35

Divan Kurulu Haziran Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Divan Kurulu Haziran Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı başlamadan evvel Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile yakın zamanda yaşamını yitirmiş olan üyelerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Divan Başkanımız Aykutalp Derkan’ın açılış konuşmasının ardından Başkanımız Dursun Özbek kürsüye gelerek Yönetim Kurulunun kısa dönem icraatları ve projelerine dair açıklamalarda bulundu. 

Divan Kurulu Üyelerimizden Tuncay Bolayır, Ayhan Özmızrak, Mehmet Bilen, Erdal Günsel, Okan Onaran, Selim Akel, ve Erhan İşözen kürsüye gelerek gündeme dair düşüncelerini aktardı. 

Başkanımız Dursun Özbek’in kürsü konuşması şu şekilde:

“SEÇİM ŞÖLEN HAVASINDA GEÇTİ”

“Sayın Divan Başkanım değerli Divan Kurulu Üyeleri, bizi izleyen Galatasaraylılar, Sevgili Basın mensupları hepiniz hoş geldiniz. Saygılarımı sunuyorum. Değerli Galatasaraylılar, bugün aranızda Galatasaray’ın 39. başkanı olarak bulunmaktayım. 11 Haziran’da bir seçim oldu. Bu seçimde bizi Galatasaray gibi büyük bir armayı, kulübü, çınarı yönetmek için seçtiğiniz için tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Biz de bu göreve layık olmak için arkadaşlarımla beraber elimizden geleni yapacağız. Seçim dönemi Galatasaray’ın özlediği gibi, şölen ve bayram havasında geçti. Galatasaray’a çok yakıştı. Bunun için de değerli kardeşim Eşref Bey’e ve ekibine teşekkür ediyorum.”

“Mazbatayı aldıktan sonra hemen işe koyulduk. Bugüne kadar yaptıklarımızı ve seçilmiş olduğumuz iki yıl boyunca yapacaklarımızın üzerinden geçeceğim. İlk işimiz, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü tüm kurul üyelerimle beraber Anıtkabir’de ziyaret etmek oldu. Çok coşkulu bir kalabalıkla değerli Atamızın manevi huzurunda 100. yıla yakışır şekilde başarılı bir sezon geçireceğimizin sözünü verdik.”

“Kurullarımızı ziyaret ettik. İşbirliği Kurulunda paylaştığımız şeyler oldu. Hasnun Galip binamızda projelerimiz var. Kendilerine onları anlattım. İhtiyaç olan bazı hususları orada tartışma fırsatı bulduk. Daha sonra geleneksel pilavlarımızdan birine katılmak için Ankara’ya gittik. Orada tartıştığımız konulardan bir tanesi de amatör sporlarımızın Ankara’ya gittiklerinde bu tesisi kullanabilmeleriydi. Bunu söylediler. Çok iyi oldu.” 

“ÇOK GÜZEL BİR TAKIM KURACAĞIZ”

“Değerli Galatasaraylılar… En büyük değerimiz futbol. Futbol için özellikle 100. yılda müthiş bir rekabet var. Her kulüp 100. yılın önemine binaen şampiyon olmak için elinden geleni, transferleri yapıyor. Biz de yeni bir ekibiz. Dolayısıyla tepeden futbolu dizayn etmek için daha önce çalıştığım, Galatasaray Spor Kulübü’ne futbol seviyesinde önemli hizmetler vermiş Cenk kardeşim ile bir sözleşme yaptık. Futbol direktörü olarak onu kulübe getirdik. Amacımız Galatasaray Spor Kulübü’nün en önemi değeri olan futbolu 100. yıla yakışır şekilde mücadele etmek üzere hazırlamak. Bu konuda eksiklerimiz var. Geçen yıldan gelen tecrübelerle bu eksikleri gidermek için transferlerimize başlıyoruz. Seçim öncesinden beri çalışmalarımız vardı. Yetki aldığımıza göre bunları nihayetlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Çok güzel bir takım kuracağız. Kombinelerimiz satışa çıktı. Localarımız var. Taraftarlarımızdan ve üyelerimizden ilginizi bekliyoruz. Ekonomik koşulların böyle olduğu dönemde sizin de ilginizin çok büyük önemi var.”

“GALATASARAY ADASI’NI ESKİ GÜNLERİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

“Seçim döneminde bazı sözler verdik. Bazı projelerimizden bahsettik. En önemli projelerimizden bir tanesi Galatasaray Adası’nı tekrar eski günlerine getirmek ve sosyal tesis olarak sizlere hizmet vermesi için sözümüz vardı. Hemen işe başladık. Oradaki yapıyı tekrar vücuda getirmek lazım. Ada dört parselden müteşekkil. Bizim bir parselimiz var. Diğer üç parsel Milli Emlak’a ait. İlk temas ettiğim yer Milli Emlak oldu. Diğer parsellerle ilgili irtifak hakkımız yoktu. Derhal bu konunun üzerine eğildik. Çalışmalarımız devam ediyor. 1-2 gün sonra söz konusu Milli Emlak’a ait parsellerin 30 yıllığına Galatasaray’a irtifaklandırılması için sözleşmeler hazırlanıyor. Hepinize müjdeli haberi yakında vereceğim. Artık Galatasaray Adası eskisi gibi dokunulabilir bir yer olmaktan çıkıyor. Bu konuda büyük destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ediyorum.” 

RİVA KONUSU

“Değerli Galatasaraylılar… Önemli projelerimizden birisi Riva. Riva olayını herkes kendi bildiği şekilde yorumluyor. Kimisi beğeniyor, kimisi beğenmiyor. Defalarca anlatılmasına, sizlerle paylaşmama rağmen Riva elimizden gitti söylemlerine son vermek için buradaki durumu bir kez daha açıklamak istiyorum. Bildiğiniz gibi Riva ve Florya projeleri Genel Kurula sunuldu ve büyük bir çoğunlukla onay aldı. Emlak Konut ile buraların geliştirilmesi konusu onaylandı. Buradaki inşaat faaliyetleri başladı. O dönem yaptığımız ilk iş Riva ve Florya ile ilgili Emlak Konut’tan bir taahhüt aldık. Arsa bedelleri karşılığında 508 milyon TL ekspertiz değeri vardı. Bunlarla ilgili taahhüt aldık. O gün bu taahhüdü alır almaz DenizBank’tan 2 senelik taahhüdü güncelledik. 342 milyon TL para aldık. Beklemeden aynı gün de bu parayı dolara çevirmek suretiyle Sportif A.Ş.’ye sermaye artışı avansı olarak koyduk. Galatasaray Spor Kulübü geçmişte olduğu gibi koltuklarla sermaye artışı yapamıyor. Nakit olarak sermaye artışı imkanı var. Sermaye artışı yaptık ve Sportif A.Ş.’ye gönderilen 94 milyon dolar ile ilk gün DenizBank’ta mevcut döviz kredilerimiz kapattık. Bir kuruşuna dahi dokunmadık. Bu 94 milyon dolar Riva’dan gelmeseydi hesap ortada. Yaklaşık 20 milyon dolara yakın bir faiz ödeyecektik. Bugüne kadar 150-155 milyon dolar civarında bir fayda sağlanmıştır.” 

“Riva’da inşaat devam ediyor. Üçüncü faza geçiliyor. Yaklaşık 750 tane stokta inşaat halinde, önümüzde iki sene içinde inşa edilecek villa var. Bugüne kadar satılan satılmış. Geriye 750 adet villa kalmış. 750 villanın 150 tanesi Galatasaray’ın malı. 5-6  çeşit villa kategorisi var. Villanın büyüklüğüne göre 9-10 milyon TL’den başlıyor tanesi. 26 milyon TL’ye kadar villa var. Kaba bir hesapla, ortalaması 15 milyon TL dedim. Bugünkü parayla 150 villa toplam 2 milyar 250 milyon TL ediyor. Hiç kimse bunu eğip bükmesin. Riva önümüzdeki iki sene için nakde dönecek ve Galatasaray’a büyük fayda sağlayacaktır. Bugün TFF’de veya Bankalar Birliği’ne gittiğinizde şunu ifade ediyorlar. Mali durumu en iyi olan takım Galatasaray. Bu yüzden Galatasaray! Hiç böyle düşündünüz mü değerli üyeler? Riva’dan gelirlerimiz bununla sınırlı değil. Orman arazimiz var. Yaklaşık 200 dönüm. Burası projelendirilirken orman evleri, hobi evleri gibi evler yapılıp satışa arz edilecek. Bu orman arazisini Emlak Konut’a geliştirmek üzere devrettik. Emlak Konut burayı geliştirmekten vazgeçerse bize geri iade edecek. İki tane okul binası var. Birisi Milli Eğitim Bakanlığı’na terk edildi. Diğeri de ortak şekilde satılırsa veya kiralanırsa bedeli bize gelecek. Olayları olduğu şekliyle konuşalım, etrafımızdaki insanlara anlatalım.”

FLORYA 

“Diğer bir projemiz Florya ile ilgili. Seçim döneminde Florya’daki Emlak Konut’a ait araziyi satın almak suretiyle burada bir proje geliştireceğimizi söylemiştim. Bu konuda büyük aşama kaydetti. Ziraat Bankası ve DenizBank ile konuşuyoruz. Bunun finansmanı söz konusu. Şahsi kredibilitemizi de devreye sokarak Florya’daki 40 dönüm araziyi, bizim 20 dönüm arazimize katıp orada proje geliştirmesi yapacağız. Aynen size anlattığımız gibi. Sevgili Erden Timur ile birkaç sefer nakit akış tablosunu, Galatasaray’a ne getireceğini anlattık. Şunu gururla söylüyorum ki verdiğimiz sözlerin hepsini tek tek yerine getirme şansına sahibiz.”

MECİDİYEKÖY BİNASI 

“Diğer bir konu Mecidiyeköy’deki binamız. Bu bina Duygun Abi döneminde, bu arsa bu kulübe nasıl en iyi şekilde hizmet eder diye bir araştırma yapıldı. O günkü şartlarla otel yapılması çok uygun bulundu. O zaman ben başkan yardımcısıydım. Otel yapılması için gereken 20 milyon dolar finansmanı DenizBank’a bizzat verdiğim kefaletle kaynaklandırdık. Binanın inşaatına başladık. Bizzat ilgiledim. Ondan sonra seçilemediğim için bina aynı şekliyle duruyor. Proje kredisi olarak binanın 20 milyon dolar kredisi çıkmıştı. Yapılması gereken şuydu. 8-9 milyon dolar bina için harcanmıştı. Geriye 11 milyon dolar limit vardı. Kefaletin, benzer bir şekilde bir yönetici tarafından vekalet verilmesi suretiyle kullanılabilecek bir krediydi. Kimse vermeye yanaşmadı. Onun için bu kefalet DenizBank’ta hala mevcuttur. Biz göreve tekrar geldik. Bina ile ilgili gerekli geliştirmeyi yapacağız. Genel Kurulda sizin önünüze getireceğiz. 2014 yılı itibarıyla bir odanın 150 Euro’ya satıldığı 5 yıldızlı otellerde o günkü getirisi 5 milyon Euro idi. O gün için yapılan ekspertiz son derece doğruydu.”

“MALİ BAĞIMSIZLIĞIMIZI HAZIRLAYAN PROJELER” 

“Seçim döneminde de hep şunu söyledim. Birbirimizi sevelim, birlikte olalım, hangi projeleri yaparsak yapalım beraberlik sağlayamazsak hiçbir proje hitamına ermez. Galatasaray büyük bir camia, Bu birlikteliğin sağlanması gerektiğini defaatle vurguladım. Birinci hedefim camiada barış sağlamak, sevgi iklimini oluşturmak ve bu birlik ve beraberliği tesis etmek. Yaptığımız projelerde desteğiniz Galatasaray için çok önemli. Bu projeler Galatasaray’ın çıkışını hazırlayan projelerdir. Mali bağımsızlığı hazırlayan projelerdir.”

“YAPILANDIRMA ANLAŞMASINDAN ÇIKMAK İSTİYORUZ”

“Size verdiğim sözlerden bir tanesi de mali bağımsızlığı sağlamak. Bankalar Birliği Konsorsiyomu’nu, Ziraat Bankası’nı dün ziyaret ettim. Sayın Genel Müdür’e, “Ben ve arkadaşlarım kararlıyız. Sizinle yaptığımız yapılandırma anlaşmasından çıkmak istiyoruz.” dedik. Nasıl çıkacağımızı anlattık. Bize bazı söylemler geliyor. Düşük faiz varken neden elindeki parayla hesabı kapatıyorsun diyorlar. Durum öyle değil. Merkez Bankası’nın açıkladığı TL referans faizi var. Bu referans faizi sabit bir faiz değil. Bugünün koşullarında düşük gözükebilir. Yüksek enflasyon seviyelerinde bunun 2-3 katına çıkması mümkün. Düşük faiz deniliyor ama senede 400 milyon TL faiz ödüyoruz. Nasıl olacak? Hep sportif başarıyı yakalamaya çalışıyoruz, faizi ödemediğin vakit anaparanın üzerine biniyor. Çığ gibi etrafında döndükçe şu an 2.7 milyara geldi. Sene sonuna gelmeden 3 milyar olacak. Çok kararlıyım arkadaşlarımla beraber. Bu parayı Ziraat Bankası’na ve DenizBank’a ödeyip hesabı kapatacağım ve bu anlaşmadan çıkacağım. Bu anlaşmadan çıkmamız için sadece faiz ödememek yeterli mi? Hayır. Bana göre birinci seviyeden gelen husus şu. Övündüğümüz  şeylerden biri hürriyetimiz, bağımsızlığımız. Bütün harcamalar Bankalar Birliği Konsorsiyomu’nun yetkilileri tarafından yapılıyor. Kendi insiyatifinizle yapabildiğiniz bir ödeme yok. Sizden IBAN numarası istiyorlar ve sizin yerinize havale yapıyorlar. Direktif veriyorlar. Vergiyi öde, oraya ödeme, buraya öde. İçinize siniyor mu bu? Faizi bir tarafa bırakalım. Bu davranış biçimi içinize siniyor mu? Projelerimizle beraber buradan çıkmak son derece kolay. Genel Kurulda olayı sizin önünüze getireceğiz. Göreceksiniz ki gerçekten bu prangadan kurtulmak son derece olası.”

“KEMERBURGAZ TESİSİ GEREKLİ”

“Kemerburgaz’daki proje Florya ile eşzamanlı olarak yürüyecek. Galatasaray’da futbolun yeni mekanı orası olacak. Stadımıza çok yakın. Florya 40 sene evvel yapıldı. 40 senedir bir çivi çakılmamış. 20 tane Süper Lig kulübü var. Tesislerini gezdim, bir de bizimkini gezdim. Bu tesisin yapıldığı koşulları hepimiz biliyoruz. Ali Uras ağabeyimizin, diğer yöneticilerimizin har. karıştırarak, tuğla koyarak bu tesisi yaptılar. Biz hala onun kullanımını hala nasıl devam ettiririz diye düşünüyoruz. Musluğundan çamur akan bir tesis. Altyapıda çocukların soyunup giyindiği konteynırlara bakın. Gidip görmenizi isterim. Kemerburgaz Tesisi gerekli. Hiç vakit geçirmeden Florya’daki projemiz ile birlikte oraya da başlayacağız. Genel Kurulda bunları önünüze getireceğim değerli Galatasaraylılar.” 

“Diğer projemiz spor salonu ile ilgili. Spor salonu projemizi de güncelleyerek bazı değişiklikler yapacağız. Onu da bir sonraki Genel Kurulda getireceğiz. Üç projenin üst üste gereği gibi tartışılmayacağını düşünüyorum. Dolayısıyla ondan sonraki kadememiz de bu spor tesisini yapmak.” 

“Riva’dan gelen para olmasa, hesap yapın. Bugün Galatasaray’ın borç miktarı belli. 155 milyon doları çarpın, koyun üzerine bakın Galatasaray nerede oluyor. Özellikle bu Riva’dan aldığımız desteğin kıymetini bilerek geçtiğimiz haftadan itibaren başlattığımız diğer bir çalışma da Riva emsali İstanbul’un çevresinde bazı araziler, satın almak suretiyle Milli Emlak ile görüşme çerçevesinde parasını vererek kulübe kazandırmak istiyoruz. İleriye dönük bir proje. Bu çalışmalar devam ediyor. Zaman zaman bu konularla ilgili sizi haberdar edeceğim.” 

“KENDİ KAYNAĞIMIZLA PARA YARATMA İMKANIMIZ VAR”

“Spor kulübü olmamız hasebiyle inşaat firması mıyız, diye eleştiriler alıyoruz. Tabii ki değiliz. Galatasaray bir spor kulübü. Türkiye’nin dünyaca tanınan en büyük spor kulübü. Misyonu var. Bütün spor dallarını Türkiye’ye getiren bir kulüp. Dolayısıyla bunların gelişip büyümesi için de elinden geleni yapmak zorunda. Tamam da mali yapısını da düzeltmek zorunda. Sportif faaliyetlerden zaman zaman elde edilen karlılık faaliyeti yürütmek için yetmiyor. Dolayısıyla bunu seçim döneminde anlattığımız sunumlarla sürdürülebilir hale getirmeyi planlıyoruz. Bu planı yapabilmek için önceden mali desteğe ihtiyaç var. Bunu da Galatasaray kendi içerisinde yaratmak zorunda. Alınan borçlarla gelen desteği kastetmiyorum. Kendi kaynaklarıyla bu parayı yaratma imkanımız var. Bütün üyelerimin merak ettiği bu konuda sorular varsa 7/24 telefonum açık. Kulüpte kapım açık. Ne zaman isterseniz gelin. Bire bir bu çıkış projelerini anlatalım.”

“Bizi böyle güzide bir kurumun yönetimine getirmiş olmanız bize gurur vertiyor. Hepinize bizi bu göreve layık gördüğünüz için tekrar teşekkür ediyorum. Elimizden geleni yapacağımıza hiç şüphe etmeyin. Her şeyin Galatasaray’ın en güzel günlere kavuşması için çaba sarf edeceğimizi, bu konuya baş koyduğumuzu bilmenizi istiyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum, hepinizi çok seviyorum."