23 Kasım 2022 Çarşamba 22:59

Galatasaray Üniversitesi 30 yaşında!

Galatasaray Üniversitesi 30 yaşında!

Galatasaray Üniversitesi, kuruluşuna dayanak teşkil eden milletlerarası antlaşmanın 30. yılını düzenlediği bir gece ile kutladı.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak ve Galatasaray Üniversitesi Mezunlar Derneği Başkanı Elif Uzuner’in ev sahipliğinde gerçekleşen gecenin konukları arasında Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. H. Murat Develioğlu, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, eski başkanlarımızdan Faruk Süren, Galatasaray İlkokul Müdürü Ferda Önengüt Yapar, Taç Spor Başkanı Polat Bengiserp, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Fidel Berber ve Galatasaray İşbirliği Kurulu Genel Sekreteri İskender Çayla yer aldı. 

Galatasaray Üniversitesi ve Mezunlar Derneği'nin organizasyonuyla gerçekleşen gecede öğretim üyeleri ve mezunlar bir araya geldi.

Üniversitenin ilk mezunlarından oluşan Müzikal ve Drama Kulübü etkinlikte bir konser verdi. Bu konser Çelik Kasapoğlu'nun müzik direktörlüğünde ve Osman Ergül'ün koordinatörlüğünde gerçekleşti. 

Gecenin sonunda sahneye gelen Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak, Müzikal ve Drama Kulübü ile etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Etkinliğin ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, eski başkanlarımızdan Faruk Süren, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak, Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. 

Başkan Dursun Aydın Özbek, “Ben de Galatasaray’ın mezunlarından biriyim. Ben lisesinden mezunum. Buralar bizim iftihar ettiğimiz mekanlar. Yangından sonra bu hale gelmesinde emeği geçenlere büyük teşekkür gönderiyorum. Galatasaray’a yakışır şekilde oldu. Yüzyıllar boyu Galatasaray’a hizmet edecek çok prestijli bir yer. Bu toplantının burada olması ayrıca önem arz ediyor. Galatasaray Spor Kulübü, bir eğitim yuvasından neşet etmiş bir spor kulübü. Dolayısıyla camianın büyüklüğü, futbol takımının büyüklüğüyle eş değer. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Galatasaray Eğitim Vakfı'na ve İnan abiye teşekkür ediyorum. Coşkun Kırca ve Ethem Tolga’nın büyük emeği var. Herkesin katkısı var. Biz de iş adamı olarak katkılar verdik buradaki inşaat süresince. Galatasaray’a her şeyimizi borçlu olduğumuz için Galatasaray kurumlarının da hizmete ihtiyacı olduğu zaman her zaman varız ve olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Faruk Süren ise şunları söyledi:
“İftihar edilecek, onur duyulacak bir şey. 30 sene önceyi de hatırlıyorum. Burada emeği geçen rahmetli Coşkun Kırca, Yiğit Tahsin Okur, İnan Kıraç Bey çok önemli bir mesafe kat etti. Devletler arası bir anlaşma yapılmış değiştirmek de pek mümkün değil. Fransız Devleti ve Türk Devleti’nin önemli eğitime büyük katkısı… Çok yüksek seviyede bir eğitim veriliyor, yüksek seviyede talebeleri var. Nice yıllara diyelim. İnşallah 50. yılını da beraber kutlayabiliriz.” 

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak da “Galatasaray Üniversitesi, 500 yılı aşan bir eğitim öğretim geleneğinin son aşaması. Bugün, Galatasaray Üniversitesi’nin kuruluşuna dayanak teşkil eden milletler arası anlaşmanın 30. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında mezunlarımızla bir aradayız. Etkinliklerimiz cuma günü düzenlenecek panellerle devam edecek.” dedi.