23 Temmuz 2020 Perşembe 22:01

"Kadına Şiddete Dur De" projesinin basın toplantısı gerçekleştirildi

"Kadına Şiddete Dur De" projesinin basın toplantısı gerçekleştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kulüpler Birliği Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği Kadına Şiddete “DUR DE!” Projesi'nin basın toplantısı Kulüpler Birliği'nin Maslak'taki merkezinde gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katıldığı toplantıda, kulübümüzü temsilen yönetim kurulu üyemiz Dilek Kutlu hazır bulundu. 

Sporcuların başarılarının arkasında uzun ve disiplinli bir çalışma, yılmadan sürdürülen bir mücadele, takım ruhu, yardımlaşma ve başarı azminin olduğunu belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sporda var olan disiplin ve mücadele ruhuyla kadına karşı şiddetle mücadeleyi daha güçlü bir çıtaya ulaştırmak istediklerini söyledi.

Yönetim Kurulu Üyemiz Dilek Kutlu, kulübümüzün bünyesinde oluşturduğumuz 'Galatasaray Spor Kulübü Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu'nun kadına şiddete karşı yaratmaya çalıştığı farkındalığa işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Galatasaray Spor Kulübü olarak Kadına Karşı Şiddete Dur De Çalışma Grubuna katkı sağlamaktan gurur duymaktayız.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Kulüpler Birliği’ne girişiminden ötürü teşekkür ederiz. Somut çıktılarla şiddetin her türlüsüne engel olmayı umuyoruz. Galatasaray Spor Kulübü taraftarı, sporcuları, üyeleri ile çok yüksek etki gücüne sahip bir kurum. 30 milyondan fazla taraftarımız, sosyal ağlardaki aktif etkileşimimiz ile dönüşümü tetikleyecek güce sahibiz." 

"Daha iyi bir dünya hedefine katkı için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Galatasaray Spor Kulübü olarak oluşturduğumuz Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu ile insan kaynakları politikamızdan sporcu yetiştirme süreçlerine, taraftara ulaşma ve toplumda farkındalık sağlamaya kadar geniş bir yelpazede somut sonuçlar elde etmek üzere programımızı hazırladık." 

"Uluslararası inisiyatiflere üye olarak, bu alandaki kararlılığımızı göstermek ve spor camiasına da rol model olmak istedik. Bu çerçevede 2020 yılının hemen başında, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atarak, bir ilki gerçekleştirdik. Attığımız bu imza ile sporun birleştiren gücünü, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir bir dünya için kullanma taahhüdümüzü en güçlü şekilde dile getirdik. Eş zamanlı olarak cinsiyet eşitliğinin kurumsal, bireysel ve toplumsal düzeyde benimsenmesi ve içselleştirilmesine katkıda bulunmak için harekete geçerek, ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin de imzacısı olduk. İlerleyen günlerde çok iyi hazırlanmış olduğumuz program adımlarımızı hızla hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz."