25 Temmuz 2020 Cumartesi 17:32

Temmuz Ayı Divan Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Temmuz Ayı Divan Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Divan Kurulu Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, COVID-19 pandemisi tedbirleri gözetilerek telekonferans yoluyla gerçekleştirildi.

Toplantının başlangıcında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz, kurucumuz Ali Sami Yen ve kısa süre önce hayatını kaybeden üyelerimiz Kenan Aktan, Muammer Naci Baydar, Bertan Günöz, Yıldırım Uçan, Salim Aydın Birsen,  Ali Köprülü, Bülent Atasayan, Haluk Mehmet Bazlar, Cenk Azeri, Ahmet Lütfi Özer ve Uğur Sunal anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantıya Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun açılış konuşması ile devam edilirken, üyelerimizden İbrahim Göknar, Taner Aşkın, Doğan Konuk, Nedret Yayla, Dağhan Baydur söz alarak gündeme dair görüşlerini dile getirdiler.

Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Divan Kurulu toplantısına bağlanarak Galatasaray'ın gündemine dair ve üyelerimizin bazı eleştirilerine cevaben açıklamalar yaptı.

Başkan Yardımcımız Yusuf Günay'ın açıklamaları şu şekilde:

"Sayın başkan, saygıdeğer divan kurulu üyelerimiz, sizleri saygıyla selamlıyorum. Galatasaray için başarı, şampiyon olmaktır. Şampiyon olunmadığı zaman sebebi ne olursa olsun bir başarısızlıktır. Şampiyon olunmadığı zaman hiçbir mazeret belirtmeye gerek yok. Ben bunu kabul ediyorum. Yönetimlerin doğasıdır bu. Şampiyon olunduğu zaman yönetimler belki takdir edilmez; ama şampiyon olunmadığı zaman yönetim sorumludur. Bu sorumluluktan hiç kimse kaçamaz. Bu konuda sorumluluğumuzun elbette ki farkındayız ve bilincindeyiz. Nedeni her ne olursa olsun Galatasaray yarıştığı her alanda şampiyon olamazsa başarısızdır."

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun, “Futbol takımımızın da içinde bulunduğu tüm branşlarda aşağı yukarı başarısız sonuçlar alınmasıyla üzüntümüzü arttırarak devam ettirmektedir" söyleminin üzerine başkan yardımcımız Yusuf Günay, "Galatasaray her alanda da başarısız iddiası doğru değildir. Basketbol ve voleybolda ligler oynanmadı ve ertelendi. Daha doğrusu tescil edilerek liglerin oynanmasına imkân verilmedi. Futbolda maalesef şampiyon olamadığımız için elbette son derece üzgünüz. Bunun nedenlerini geçen hafta yaptığımız bir toplantıda masaya yatırdık." yanıtını verdi.

Başkan Yardımcımız Yusuf Günay sözlerine şöyle devam etti:

"Şunun bilinmesini isterim ki, 2018 Ocak ayından bu yana yönetim olarak bütün sportif alanlarda 28 kupa aldık. Bu Galatasaray tarihinde önemli bir başarı. Sanıyorum bu kadar süre içinde bu kadar kupa yok ve bu rekor bir sayı. Hiçbir gün personelimizin maaşını geciktirmedik. Hiçbir futbolcumuz maaşı ödenmediği için bonservisini alıp gitmedi. İlk defa Türkiye'de bir spor kulübü 1 milyar TL geliri aşarak mali açıdan en büyük kulüp oldu. Bu da Galatasaray."

"Yönetim olarak ilk göreve geldiğimiz günden bu yana, başta store ve stat gelirleri olmak üzere gelirlerimizi her yıl neredeyse yüzde 50'nin üzerine artırdık. Bunu büyük bir çalışma ve özveriyle sağladık. Madem ki yönetim kuruluna destek ve moral verilmek isteniyor. Bunların da görülmesini elbette ki isteriz. Tüm branşlarda başarısız olundu cümlesi o yüzden bizi yaralar."

"Ada, Teknokent, Spor salonu, Sancaktepe arazisi konusu... Bunların hepsi kendi mecrasında devam ediyor. Hiçbir süreç takipsiz değil.  Her süreç yönetim kurulumuz tarafından tam bir konsantrasyon içerisinde takip ediliyor. Spor Salonu projesi iptal edilmediği gibi tam tersine bugünlerde spor salonunun gerçekleştirilmesi için önemli çalışmalar içerisindeyiz. Bunlar da sonuçlandığı zaman açıklanacak."

"Sayın Başkanımızın bir sağlık durumu söz konusu; ama son dönemde başkanımızın sağlığı giderek iyiye gidiyor. Son 2 haftadır neredeyse her gün kulübe geliyor. Kulübümüzde yönetim kurulu toplantılarımızı yapıyoruz. Galatasarayımızın her sorunu ve derdi ile ilgileniyoruz. Türk Telekom ile yaptığımız sponsorluk anlaşmasında yarım dönemlik ihtilaf vardı. Bu yarım dönemlik ihtilafı Galatasaray lehine çözdük ve 1 sezona yayarak ek bir anlaşma yapmış olduk. Burada isim sponsorluğu anlaşması konusunda 5 yıllık bir anlaşma yapabilecekken, bunu bile yapmadık. Her kim seçilirse, yeni yönetim kurulu geldiğinde istediği şekilde değerlendirsin dedik."

"Şunu şahsen üzüntü ile karşılıyorum. Yönetim kurulunda başkan adayları çok sayıda varmış, bunlar başkan adaylığı peşindeymiş. Gördüğüm bir şeyi samimi olarak paylaşmak isterim. Ben her gün arkadaşlarımızla, icra komitesi gibi düşünürseniz, birlikte en az 4-5 kişi yaptığımız toplantıların hiç birinde, bir tane başkan adayı görmedim. Herkesin bireysel olarak ve ekip olarak tek derdi Galatasaray'ın başarılı olması. Yeni yönetime daha iyi bir Galatasaray bırakmak. Gelecek dönemi isim hakkı duruyor, belki gelecek dönemin yönetimi gerekirse yeni bir sermaye artırımı daha yapabilecek. Socios ile anlaşmamızdan Galatasaray'ın yüzlerce milyon TL'lik gelir elde edebileceği bir opsiyon oluşturduk. Her gün ekip halinde bir sponsor ile görüşme halindeyiz. Önümüzdeki hafta bunları açıklayacağız. COVID tüm kulüplerin gelirlerini sıfıra indirmiştir. Bunların hiçbirini ümitsizlik olarak görmedik. Her alanda çaba sarf ederek Galatasaray'ın en az zararla ya da hiç zarar görmeden yoluna devam etmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz. Hiç kimsenin bu konuda şüphesi olmasın. Benim ve arkadaşlarım arasında hiçbir kimsenin başkan adayıyım diye ortaya çıktığını görmedim. Böyle bir şey olduğuna inanmıyorum, olamaz. Tek derdimiz yeni yönetime daha iyi bir Galatasaray bırakmak, zor şartlarda bunu sağlamak."

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'in sözleşmesinin Türk Lirası üzerinden ödenmesi gerektiği şeklinde yöneltilen bir görüşe yanıt veren Başkan Yardımcımız Günay, "Zaten bu konuda Türk parasının kıymetinin korunması hakkındaki 32 sayılı karara göre, tarafları Türk olan kişiler arasında yapılan sözleşmelerin dövizle değil Türk parasıyla yapılması şartı getirildi. Bu kapsamda biz Türk futbolcular ile ve hocamız ile TL kurunda sözleşme yaptık ve bu şekilde ödeniyor." açıklamasını yaptı.

Yönetim kurulu üyelerimizin Divan Kurulu'nu itibarsızlaştırmak için toplantılara katılmadığı görüşünün yanlış olduğunu dile getiren başkan yardımcımız, "Ben şu ana kadar belki iki divan toplantısı kaçırdım. Bu konudaki gerekli hassasiyeti her zaman gösteriyorum. Genel Kurulun yüklediği görevi büyük hassasiyetle yerine getiriyorum ve getirmeye devam edeceğim. Az evvel toplantı öncesi sayın başkanımızla görüştüm, sizlere çok selam ve saygıları var. Diğer arkadaşlarımın da çok önemli işleri vardır. Hiç kimsenin divan kurulunu değersizleştirmek, itibarsızlaştırmak için katılmadığını düşünmüyorum. Sonuçta biz bir camiayız. Bu camiayı bir kaos ortamındaymış gibi göstermeye gerek yok. Ortada kaotik bir durum yok. Galatasaray büyük bir camia olduğu için medyada zaman zaman tamamen asparagas haberler yer alacaktır. Bugünün konusu değil bu, sürekli yapılıyor. Şu an özümüzdeki sezonun hazırlıklarını süratle yapıyoruz" diye konuştu.

Yönetim Kurulumuzun, her şartta Galatasaray'ın başarısı için çalıştığını dile getiren başkan yardımcımız Yusuf Günay sözlerini şöyle bitirdi:

"Erkek ve Kadın Basketbol Takımlarımız, bugünkü ekonomik şartlarda en uygun ve çok başarılı olabilecek bir kadro oluşturdu. Hazırlıklarına başlayabilecek durumdalar. Voleybolda yine kadın ve erkek takımlarında çalışmaları bitirdik. Futbolda kısa sürede Galatasaray'ın rekabet gücünden bir şey kaybettirmeden, günün ekonomik şartlarına uygun, daha genç bir kadro ile yola devam edeceğiz. Yönetime görevde olduğu sürece güvenilmesini rica ediyorum. Biz iyi niyetle, bütün samimiyetimizle Galatasaray Genel Kurulu'na layık olmaya çalışıyoruz. Bunun için hiçbir öz veriden çekinmeden görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Başta sayın başkanımızın hayati hastalığı, kamuoyunda sanki Galatasaray sahipsizmiş gibi bir görüntü bırakmış olabilir. Çünkü Galatasaray'da bir başkanlık sistemi var, son sözü başkan söyler. Hastane sürecinde böyle bir algı oluşmuş olabilir. Biz hastane köşelerinde bile yine Galatasaray'ın sorunlarını, dertlerini konuştuk... Galatasaray'a herhangi bir zarar gelmesin diye mücadelemizi yaptık. Bundan emin olmanızı istiyorum."

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu'nun açıklamaları ise şöyle oldu:

"Değerli Galatasaraylılar, 2020 yılı maalesef dünyamıza, ülkemize ve kulüp camiamıza pek uğurlu gelmedi. Şöyle ki; Covid-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin de global ekonomik ve sosyal krizden nasibini almasına sebebiyet verdi. Bu sosyal ve ekonomik kriz oldukça olumsuz etkilerini hepimize yansıtmaktadır. Bunun için de elbette ki kulübümüz ve tüm faaliyetleri de dâhil oldu."

"Öncelikle Sayın Başkanımızın hastalığı ile başlayan olumsuz süreç, akabinde maalesef futbol takımımızın da içinde bulunduğu tüm branşlarda aşağı yukarı başarısız sonuçlar alınmasıyla üzüntümüzü arttırarak devam ettirmektedir. Bu olumsuzluklar maalesef, peşinden başka olumsuzlukları getirmekte ve mevcut olan olumsuzlukları daha da pekiştirmektedir. Daha fazla dayanışma içerisinde olmamız gereken ve birbirimizi kucaklamamız gereken dönemde, özellikle mevcut yönetimin dağınık bir imaj vermesi, Galatasaray’ın sahipsiz olduğu algısını yaratmaktadır. Her türlü rakiplerimizi cesaretlendiren bu durum tüm camiamızı çok üzmektedir. Pandemiden sonra başlayan futbol müsabakaları sırasında futbol takımımızın, kulübümüzün uğradığı haksızlıklar, saha dışındaki rakiplerimizi cesaretlendirdiğini çok açıkça gördük ve bundan hepimiz mağdur olduk. Galatasaray camiası dirençlidir, yenilikçidir. Ortak akılla kenetlenerek üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk yoktur. Galatasaray camiası ve kulübü asla sahipsiz değildir. Dışarıdan böyle algılansa bile bu algıya hiçbirimizin izin vermesi mümkün değildir. Ancak Galatasaray camiası hep birlikte radikal karar almaktan kaçınmamalı, çekinmemelidir. Her başarısızlıktan sonra sorumluluğu üstlenen kişilerin mutlaka bu sorumlulukları yerine getirip hesap verme zorunlulukları vardır. Ve tüm camia bunu beklemektedir."

"Son zamanlarda çeşitli mecralarda hepimizin takip ettiği gibi, bir takım başkan adaylarının isimleri dolaşmaktadır. Değerli Galatasaraylılar, hepimizin bildiği gibi içinde bulunduğumuz süreçte erken seçim kararı yoktur. Dolayısıyla bu başkan adaylarının çeşitli iletişim kanallarını kullanarak sanki Galatasaray’da erken seçim konusu varmış gibi kendi adaylıklarını ön plana çıkartmaları çeşitli kulis ve lobi çalışmalarında bulunmaları tasvip edilecek bir hareket değildir. Bu öncelikle camiamıza sonra kendilerine zarar vermektir. Bu tür girişimlerin içinde yönetim kurulundan arkadaşlarımızın da bulunduğuna inanmak dahi istemiyorum. Buna mutlaka bir dur dememiz lazım. Yönetim Kurulu tarafından erken seçim kararı yoksa ki yok, bu tür adaylıkların çeşitli mecralarda yer almamasına özen göstermenizi bilhassa rica etmek istiyorum."

"Geçtiğimiz iki hafta içerisinde şu konularda özellikle Divan ve Kulüp üyelerimizden çok yoğun telefonlar aldım. Bu konuda mutlaka açıklama beklemektedirler. Bu konudaki açıklamaları yapabilecek en uygun kişiler elbette ki yönetim kurulu üyeleridir. Bana intikal eden konuların belli başlıları şunlar; Ada konusu ne oldu? Teknokent, otel projesi vardı ne oldu diye soruyorlar? Defalarca Sancaktepe projesinden bahsedildi deniliyor. Bunun akıbeti konusunda bilgi istiyor üyelerimiz. Spor salonu... Alınan duyumlara göre, bazı vecibeler yerine getirilmediği için spor salonunun daha önce verilmiş olan ruhsatlarının iptal edileceği konusunda bir takım duyumlar var. Bu konuda açıklama beklenmektedir. Dev sponsorların gelmesi bekleniyordu. Bu konuda bir gelişme var mı acaba? Kemerburgaz ve Florya projeleri ne oldu?

"Yönetim kurulumuzdan katılımcılar kimdir bilmiyorum ama bu konulara cevap verebilecek olan olursa hem Divan Kurulu olarak biz görevimizi yerine getirmiş oluruz hem de camianın merak ettiği bu temel konularda cevap almış oluruz. Tahmin ediyorum ki genel konularda konuşacak konuşmacılarımız, bu konuları gündeme getireceklerdir. Biz, Divan Kurulu olarak ne ben ne de çalışma arkadaşlarım, 'Biz bunları zaten söylemiştik' demek istemiyoruz. Fakat, kulübümüzün içinde bulunduğu durum, bir sürpriz değil. Maalesef bu konuları biz daha önce uyarmıştık deme durumundayım. Bununla ilgili detaylara girip, şu an yeni bir polemik konusu yaratmak istemiyorum. Yönetim kurulu arkadaşlarımızın geçmiş divan kurulu toplantı tutanaklarına göz atmalarını özellikle ve özellikle rica ediyorum. Biz bu zor dönemlerde yönetim kurulumuza destek olmaya hazırız. Divan kurulu, Galatasaray’ın bir kütüphanesidir. Kurumsal hafızasıdır. Gerek kulüpte, gerek hayati ve mesleki tecrübelerinde çok engin üyelerimiz vardır. Bunların birikimlerinden faydalanma zamanıdır. O bakımdan; herhangi bir ego savaşına girmeden istişare edilmesi konusunu bir kez daha dikkatlerinize sunmak istiyorum. Divan Kurulu bunun için vardır. Zor durumlarda gemiyi hep beraber yüzdürüp, emin bir limana yanaştırmak hepimizin görevidir. Şimdi dayanışma, kenetleme zamanıdır. Galatasarayımızın ortak akıllı halledemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Yeter ki birlikte hareket edelim."