13 Eylül 2018 Perşembe 14:46

Metin Oktay kabri başında anıldı

Metin Oktay kabri başında anıldı

Türk futbolu ve Galatasaray'ın unutulmaz oyuncularından Taçsız Kral lakaplı Metin Oktay, vefatının 27. yıl dönümünde Topkapı Kozlu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anma törenine Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, 2. Başkan Abdurrahim Albayrak, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mahmut Recevik, Özgür Savaş Özüdoğru ve Dilek Kutlu, Metin Oktay'ın yakınları, futbol altyapı sporcularımız, Mardin Nusaybin Futbol Okulu öğrencileri, 1905 GSYİAD Başkanı İbrahim Hatipoğlu ve sarı kırmızılı taraftarlar katıldı.

Anma töreninde Galatasaray Televizyonu’na konuşan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz’in açıklamaları şu şekilde:

 “Ölüm yıldönümlerinde konuşmak çok zor. Ne söyleseniz eksik kalır. Ben rahmetli Metin Oktay’ı tanıma onuruna, şansına eren Galatasaraylılardan biriyim. Çok mümtaz bir kişiliği vardı. Şut atan, gol atan, havadaki kinetik enerjiyi sıfırlayan bir noktada havada asılı kalır kafa vururdu çekiç gibi. Şut attığında kaleciler kaleyi küçültürdü kendilerine top gelmesin diye. Karşıyaka maçında 2 penaltı yapıp 3 kaleciyle Karşıyaka’nın oynadığını bilirim. İki kalecinin de bileğine top gelmişti ikisi de sakatlanmıştı. Futbolcu olarak öyle bir futbolcuydu. İnsan olarak çok değerliydi bir insandı. Galatasaray’ın sadece bir tutku değil bir din, bir inanç, bir mezhep gibi bir tutku olduğunu dile getiren bir insandı. Bizim kuşağımızda onun etkisi çok büyük. Bugün Kars’tan Antalya’ya, Edirne’ye aklınıza gelebilecek bu coğrafyada Galatasaraylılar varsa bunun en büyük nedenlerinden biri Metin Oktay’dır. Türk futbolu onlarca gol kralı çıkardı. Onlarca müthiş futbolcular geldi. 30’ar, 40’ar gol atanlar oldu yerli ve yabancı. Olay sadece gol atmak, gol kralı olmak değil, olay insan olmak, olay idol olmak. Sadece saha içinde değil saha dışında da bir karakter olmak. Metin Oktay o karakter idi. Bizler idol olarak küçüklüğümüzde onu aldık. Bugünün gençleri yani özellikle 8-12 yaş kuşağı çok önemlidir bir ülkenin gelişiminde. Dinamosu ve itici gücü olacaktır. O gücün sportif anlamda bir idole kavuşmasını isterim. Şu anda adaylar var fakat bir Metin Oktay yok. Ben yıllardır bunun eksikliğini görüyorum. Metin Oktay'lar, Can Bartu'lar, Lefter'ler, Hakkı Yeten'ler, Şeref'ler gittikten sonra maalesef Türk toplumu spor anlamında idollerini pek yetiştiremedi. Geldi bir takım değerli sporcular ama bir Metin Oktay biraz önce söylediğim isimler olamadılar. Umarım benim temennim olur. Bu çocuklar idollere, örnek alacakları karakterlere sahip olurlar.”