1 Ocak 2021 Cuma 16:51

Prof. Dr. Vedat Kaya’dan Omar’ın sağlık durumu hakkında açıklamalar

Prof. Dr. Vedat Kaya’dan Omar’ın sağlık durumu hakkında açıklamalar

Dün akşam saatlerinde evinde geçirdiği talihsiz kaza sonrası sponsor hastanemiz Liv Hospital’a kaldırılan oyuncumuz Omar Elabdellaoui’nin sağlık durumu hakkında doktoru Prof. Dr. Vedat Kaya, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Vedat Kaya’nın açıklamaları şu şekilde:

“Omar, dün gece 12 civarında hastanemize geldi. Bir gözde daha fazla olmak üzere iki gözünde de yaralanma söz konusu. İlk önce gerekli tetkikleri yaptık. Ben ve plastik cerrahi arkadaşım göz ekibiyle birlikte müdahalemizi yaptık. Şu andaki durumu düne göre oldukça iyi. Medikal tedavi uygulanıyor.

Tekrar bir müdahale gerekebilir mi? Muhtemelen gerekecektir. Böyle bir planlama yapıyoruz şu an tam karar vermedik. Yarın tekrar bir değerlendirme yapacağız doktor arkadaşlarımla. Hep birlikte kontrol yapıp gidişatı planlamayı düşünüyoruz.

Gözünde oluşan termal kimyasal bir travma. İlk etapta olumsuz etkilenme söz konusu. Önemli olan sonuç olarak nereye varacağı. Onunla ilgili takiplerimizi yapıyoruz. Hem dün gece incelememizi yaptık almadan önce bugün de sabah tekrar gördük. Bütün tetkikleri yapıldı. Ultrason, tomografi ve biyomikroskobik muayenesi yapıldı. Futbola dönüşüyle ilgili bir şey söylemek çok zor olur. Düne göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Göreceli olarak bir gözü diğerine göre daha hasarlı. Önümüzdeki süreçte yapılacak medikal tedaviyle daha iyi duruma geleceğini umuyoruz.

Bu tedavi süresini önceden kestirmek zor. Burası aynı zamanda bir üniversite kliniği. Göz konusunda hastanemiz en iyi ekipmana sahip. Bu türde vakalara daha önce de müdahale ettik. Türkiye genelinden hastalar da bize geliyor. Bu imkanlara çok net olarak sahibiz. Kök hücre laboratuvarımız var. Bu tür yaralanmalarda bununla ilgili belki müdahaleler gerekebilir. En iyi şartlarda dünya ortalamasının üzerinde yapma imkanına sahibiz, gereken neyse yapacağız. Şu anda görme yetisi var ama ileriki dönemdeki gidişat hakkında bir şey söylemek çok bağlayıcı olur. Basit bir parça, ufak bir leke yüzünde görme çok değişebilir. Ertesi gün temizlersiniz görme artabilir. Ben size genel bir çerçeve çizmek istedim. Termal kimyasal yanık konusunda gereken tedaviyi uygulayacağız.

Bu bizim açımızdan termal kimyasal yanık. Bununla ilgili temizlik işlemi yaptık, yüzeydeki materyalleri temizledik. Bu kısa sürede yapılacak her şeyi yaptık. Tıbben şu anda yapılacak işlemleri yaptık. Bu bile 1 gün içinde fark yarattı. Şimdi restorasyon dediğimiz işlemleri adım adım planlıyoruz. Daha yüzeysel bir müdahale düşünebiliriz ancak gününü henüz kararlaştırmadık.”