9 Şubat 2019 Cumartesi 19:50

Sanat ve spor dünyası “Kuruluş”ta buluştu

Sanat ve spor dünyası “Kuruluş”ta buluştu

VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) okurla buluşturduğu, Araştırmacı Yazar Melih Şabanoğlu’nun “Kuruluş: Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Spor Kulübü’ne Türkiye’de Futbolun Erken Çağı (1904-1907)” isimli kitabının söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi. Kulübümüz ile VBKY düzenlediği davette iş, sanat ve spor dünyası bir araya geldi.

Tanıtım etkinliğinde Başkanımız Mustafa Cengiz, VBKY’nin Genel Yayın Yönetmeni Tarık Çelenk, Araştırmacı Yazar Melih Şabanoğlu’nun yanı sıra Kulübümüzün en kıdemli üyesi Ali Fuat Diriker, Başkan Yardımcımız Yusuf Günay, Sicil Kurulu Başkanı Selçuk Erdoğmuş, 1905 GSYİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hatipoğlu, VBKY çalışanlarının ile sanat ve spor dünyasının önemli isimleri katıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz, Şabanoğlu’nun kitabının Galatasaray Lisesi etrafında gelişen spor etkinliklerini tarihi kayıtlar eşliğinde aydınlattığını vurguladı.

VBKY’nin Genel Yayın Yönetmeni Tarık Çelenk konuşmasında, “Gazete kupürlerinden alıntı yapılanları, anılardan derlenen sayfaları okudukça Galatasaray Lisesi’nin kalbine, kulübün ilk adımlarına, futbol tutkusunun en derinlerine ulaşıyorsunuz” dedi.

Yazar Melih Şabanoğlu ise kitabının kulübün kuruluşunu, modern futbolun gelişimini ve bu sürece kimlerin katkısı olduğunu okura doğrudan aktardığını belirterek, “Galatasaray bir yazgıyla dünyaya gelmiş bir kahramandır. Onun yazgısı, ‘Türk olmayan takımları yenmek’tir. Yazgısı onları yenince gerçekleşecektir. Her Avrupa takımına karşı alınan galibiyet, gerçekte yazgının hem yerine gelmesi hem de bu yazgılı kahramanın kutsanmasıdır. Galatasaray kozmogonisi -bir anlamda Galatasaray evreninin doğumu, Galatasaray Big Bang’i- işte budur. Böylece kitabın ilk hedefini de belirtmek gerekiyor. Bu kitap Galatasaray’ın kuruluş hikâyesine ve mitosuna bir ışık tutuyor ve onu aydınlatmaya çalışıyor. Ayrıca kitabın bunun dışında bir hedefi daha bulunuyor: Galatasaray’ın kuruluş döneminin gerçek ve detaylı bir tarihinin yazılabilmesi adına sağlam bir zemin oluşturmak” diye konuştu.