19 Temmuz 2018 Perşembe 22:31

Galatasaray Taraftar Dernekleri Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Taraftar Dernekleri Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Taraftarlar Dernekleri Toplantısı, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Savaş Özüdoğru, Genel Sekreter Kaan Kançal, Galatasaray Taraftar Dernekleri Federasyonu Başkanı Eren Cicioğlu ve Galatasaray Taraftar Dernekleri Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantının ana gündem maddelerini Taraftar Dernekleri Tüzüğünün yeniden gözden geçirilmesi, derneklerden beklenen taahhütlerin ele alınması ve Galatasaray Taraftar Dernekleri Federasyonu’nun yeniden aktif hale getirilerek Galatasaray Spor Kulübü adına denetleme, düzenleme ve raporlama yapması oluşturdu.

80 dernekten 100’ü aşkın üyenin katıldığı toplantıda ilk olarak Genel Sekreter Kaan Kançal söz aldı. Konuşmasına dernek başkanlarına katılımlarından dolayı teşekkür ederek başlayan Kaan Kançal, “Galatasaray, Türkiye’nin tek ve en büyük dünyadaki markasıdır. Ben her gece “bugün Galatasaray adına ne yaptım” diyorum kendime. Galatasaray taraftarı olarak ne kadar gurur duysak azdır. Biz Yönetim Kurulu olarak Galatasaray’ı en iyi şekilde nasıl temsil edeceğimizin çalışmalarını yapacağız. Galatasaray’ımızı çok çok iyi yerlere götüreceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Başkan Mustafa Cengiz, “İnsanı bir camia için mücadele vermesine, yorulmasına neden olan; onu mutlu eden, ayakta tutan neden sizsiniz ve bu varlık insanı mutlu ediyor. Ülkenin çeşitli yerlerinden geldiniz. Sevgili Galatasaraylılar, hepiniz hoş geldiniz. Ben de sizin gibi bir taraftarım. Sizin gibi yüreğinde Galatasaray sevgisini paylaşmayı ve sahiplenmeyi hisseden bir taraftarım. Öncelikle 80’e yakın taraftar derneklerinin bir araya gelmesi, böyle bir katılımın ve birlikteliğin olması sanırım ilk defa oluyor. Hep tanıdığım yüzleri burada görmek beni çok mutlu ediyor. Çok samimi söylüyorum, elimden gelse tek tek bütün etkinliklerinize gitmek isterim. Çünkü söze başlarken dediğim gibi biz yöneticileri ayakta tutan sizin oradaki varlığınız. Siz olmasanız biz bir hiçiz. Zaten böyle bir mücadeleyi sürdürmek anlamsız olur. Bunu bilmenizi özellikle istiyorum. Yarın da Cenevre’ye gitmek durumundayım. Hem arkadaşları görmek hem de takımı bir görmek açısından. Sağ olsun hem bizim Abdurrahim Albayrak orada hem de sevgili Fatih hocamız orada. İçim rahat ve burada özellikle mali sorunlara daha çok zaman ayırabiliyorum. UEFA’ya zaman ayırabiliyorum. Aslolan mücadele etmek, vizyon sahibi olmak, sistemi oturtmak ve en önemlisi iyi niyetli bir Galatasaraylı olmak. Sevgili Özgür’e ve size çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Mustafa Cengiz, UEFA ile ilgili yapılan anlaşmaya hatırlatmada bulunarak, “UEFA ile ilgili mücadelemiz sürüyor. Buraya biraz gecikmemin nedeni de yine UEFA. Islak imzalı yazıyı vermek durumundayım. UEFA ile ayın 12’sinde katılım belgesi imzaladık. Sonrasında yapılandırma anlaşmasını imzaladık. Kıta Avrupası Hukuku rönesans ve reformu geliştiren bir kültür. Yani Avrupa, insan hakları ve demokrasinin tebarüz ettiği yer. Kendi imzasına sahip çıkmayan bir Avrupa bunun bedelini yine hukukun içinde kalmak şartıyla çok ağır öder. Bu bir tehdit değil, realite. Biz ne özel bir ilişki kurduk ne de bir şey verdik. Biz sadece kendimizi anlattık. Ve bu 5 ayda taraftar ayağa kalktı. Bu ayağa kalkışı anlattık. 5 ayda bizim rakamlarımız belliydi. 600 milyon lirayı aşkın hasılat yarattık ve ödedik. Bunun içinde sadece bir transfer var. Onu da tabii ki güzel yaptık. Ndiaye’yi yüksek bedelle verdik. İnşallah daha düşük bedelle belki gelir belki gelmez, o ayrı konu” diye konuştu.

Sözlerini “Galatasaray’a desteğinizi istiyoruz” diyerek sürdüren Başkan Mustafa Cengiz, “Değerli arkadaşlar, Galatasaray’a desteğinizi yitirmeyin. Biz bugün varız, yarın yokuz. Biz doğru yolda yürüdüğümüz müddetçe Galatasaray’a desteğinizi istiyoruz. Şahsımıza destek hiç önemli değil. Benim sizden istirhamım birbirinizi sevin, birbirinize sahip çıkın. İnşallah Ağustos’ta başlayacak olan ligimizde Galatasaray’ı yine en iyi yerlere taşırız ve şampiyonluklara ulaştırırız. Sizlere tekrardan hoş geldiniz diyorum. Destekleriniz için ayrıca sizlere çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Galatasaray Televizyonu’ndan Alican Baykın’a açıklamalarda bulunan Spor Okulları ve Derneklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Savaş Özüdoğru ise “Yaklaşık olarak Galatasaray Taraftarlar Derneği adı altında ülkemizde 124 tane dernek olduğunu tespit ettik. Geçmiş dönem Başkanımız Duygun Yarsuvat’tan beri hiçbir zaman kulüple taraftar dernekleri arasında bir çalıştay düzenlenmemiş. Biz bu konuda da bunun eksikliğini hissederek taraftar derneklerimizi kulübümüze davet ettik. Bugün bir günlük bir çalıştay düzenliyoruz. Şu anda yaklaşık 80’e yakın derneğin buraya katıldığını görüyoruz. Yaklaşık olarak 10-15 tanesi de mazeret bildirdi. Yaz ayında Galatasaray’ın davetine icabet eden çok özel bir katılım. Neredeyse yüzde 80-90’a yakın bir ilgiyle bu süreci başlattık. Buradaki temel amaçlarımız şunlar; birincisi Galatasaray ismini izinsiz olarak kullanan taraftar dernekleriyle de bir araya gelip hep birlikte ortak bir paydada Galatasaray ve taraftarlar arasında taahhüt sürecini başlatmak; o süreçle maddi ve manevi olarak kulüple taraftar dernekleri arasındaki ilişkinin son derece ayakları yere basan, doğru ve sağlıklı bir süreç başlatmasını sağlamak. Onların sorunlarını da dinleyerek stada ulaşım, araç parkı, kombine durumları, şampiyonluk kutlamaları yapıldığında yöneticilerimizin orada olup olmaması gibi birçok konuları ele alacağız. Günün sonunda da bu yapıyı tek bir federasyon çatısı altında bir araya getirerek o federasyonun da burada profesyonel bir temsilcisini kulübümüzde tutarak onlarla iletişimimizi en üst seviyeye getirmeyi hedefliyoruz. Gelecek yıllardan itibaren inşallah bütün taraftar derneklerinin de bir arada olduğu, güzel ve güçlü bir taraftar etkinlik alanı da ortaya çıkartma hedefindeyiz” şeklinde konuştu.

Galatasaray Taraftarlar Dernekleri Toplantısı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.